برگزاری همایش طلاب جدیدالورود مراکز تخصصی

نشست توجیهی طلاب جدید الورود

همایش طلاب جدیدالورود مراکز تخصصی روز شنبه 23 شهریور ماه برگزار شد.

باسمه تعالی

نشست توجیهی طلاب جدید الورود مراکز تخصصی جامعه الزهرا علیهاالسلام روز شنبه  ۲۳ شهریورماه در سالن جلسات طبقه دوم ساختمان شهید بهشتی برگزار شد.

  سرکارخانم فتح الله‌زاده مدیر مرکز تخصصی علوم قرآن  و حدیث در ابتدای جلسه با عرض تسلیت به مناسبت ایام عزاداری امام حسین علیه السلام و خوشامدگویی به طلاب به معرفی مراکز تخصصی پرداخت.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۱۰ رشته فعال در مراکز موجود است افزود: مقطع سطح سه در طول حداقل ۵ نیمسال و حداکثر ۱۱ نیمسال گذرانده می‌شود.

مدیر مرکز تخصصی علوم قرآن و حدیث گفت: برای اطلاع طلاب از قوانین تحصیلات تکمیلی،  گزیده‌ای از آیین‌نامه‌های آموزشی، تربیتی جهت سهولت به صورت دفترچه‌ای در اختیار طلاب قرار می‌گیرد.

خانم فتح الله‌زاده از طلاب ورودی تحصیلات تکمیلی خواست با توجه به برنامه‌ریزی که در مورد حداقل و حداکثر واحدها جهت رعایت شرایط خواهران وجود دارد و با تذکر این نکته که توجه به کانون خانواده نسبت به امر تحصیل در اولویت قرار دارد نسبت به انتخاب واحد اقدام کنند.

مدیر مرکز تخصصی علوم قرآن و حدیث در ادامه به اهمیت کیفیت تحصیل اشاره کرده و گفت: ارزشمندی فراگیری آموزه ها به شیوه مباحثه  و تحقیق و پژوهش در طول دوره تحصیل است و این امر در دستیابی طلاب به اهداف تحصیل (تدریس، تبلیغ و پژوهش) بسیار مؤثر خواهد بود؛ وی همچنین بر توجه طلاب به امور تربیتی پا به پای امور آموزشی تأکید کرد.

خانم فتح الله‌زاده با تأکید بر امور پژوهشی و پایان نامه اظهار داشت: انتخاب واحد طلاب پس از گذراندن ۷۵ واحد، منوط به ارائه موضوع و تأیید طرح تفصیلی است؛ لذا خواهران همزمان با شروع تحصیل دغدغه انتخاب موضوع را داشته باشند.

وی در پایان پس از مقایسه اجمالی ساختار صف و ستاد و با تذکر به این نکته که امور اجرایی برعهده مراکز تخصصی است از طلاب ورودی خواست دیدگاه‌های اصلاحی و انتقادی خود را با مدیران مراکز در میان بگذارند و با توجه به موضوع مهم عفاف و حجاب، نه تنها عامل بلکه مروج این فرهنگ بوده و خود را در رفع معضلات اجتماعی و امر رشد و ارتقای نظام سهیم دانسته و در تحقق اهداف نظام جمهوری اسلامی کوشا باشند.

در ادامه همایش ویژه طلاب ورودی مراکز تخصصی، معاونت محترم پژوهش سرکار خانم حقانی با عرض خیر مقدم و آرزوی قبولی عزاداری‌ها، به معرفی مختصری از شرایط و امکانات موجود در معاونت پژوهش پرداخت.

وی شناسایی استعدادهای پژوهشی طلاب، برنامه‌ریزی زمان‌بندی و سازماندهی برای فعالیت‌های پژوهشی را از اهداف معاونت پژوهش برشمرد.

در ادامه به معرفی خدمات پژوهشی از جمله کتابخانه اشاره کرد و گفت: کتابخانه متشکل از بانک اطلاعات، کتابخانه دیجیتال، کتابخانه تخصصی، کتابخانه عمومی، سالن مطالعه عمومی و سالن مطالعه تخصصی است و به طلاب توصیه کرد برای استفاده از خدمات پژوهشی اقدام به عضویت در کتابخانه تخصصی نمایند.

معاون پژوهشی افزود: پژوهشگرانی که کار تخصصی انجام می‌دهند، می‌توانند از کارت تخصصی پژوهش (قابل ارائه به کتابخانه‌های سطح شهر)، اینترنت رایگان، تخفیف نود درصدی نرم افزارهای نور همراه با شش ساعت کارگاه رایگان آموزش این نرم افزارها استفاده کنند.

سرکار خانم حقانی به پشتیبانی علمی از طلاب اشاره کرد و اظهار داشت: پشتیبانی علمی در رشته تخصصی، با اعلام نیاز طلبه به مشاوره در مورد موضوع خاص و در اختیار قرار دادن استاد راهنما  انجام می‌شود تا این‌که طلاب بتوانند فعالیت پژوهشی خود را به ثمر رسانده، به مرحله چاپ برسانند.

خانم حقانی در ادامه گفت: شرکت در همایش های علمی موجود در جامعه الزهرا سلام الله علیها عرصه عالی برای رشد علمی و ورود به کار و کارورزی است که در این راستا معاونت پژوهش از این شرکت کنندگان حمایت می‌کند.

خانم حقانی درباره شرکت در دوره‌های پژوهشی معاونت پژوهش گفت: دوره‌هایی همزمان با تحصیل برگزار می‌شود که لازم است طلاب دغدغه خود را نسبت به موضوع پایان‌نامه مشخص کرده و همزمان در این دوره‌ها شرکت نموده و کار تحقیقی خود را پیش ببرند؛ شرکت در دوره‌ها باعث افزایش توانمندی طلاب و کمک به رشد و بلوغ و جهت‌دهی به آثار علمی ایشان است.

وی با معرفی انجمن‌های علمی پژوهشی اظهار داشت: این انجمن‌ها در رشته‌های تخصصی فعالیت می‌کنند که توسط خود طلاب اداره می‌شود. پژوهشگران می‌توانند نیازهای علمی خود مانند تشکیل کارگاه، مشاوره از استاد و ... را در انجمن مطرح کرده و بعد از تصویب در شورای انجمن، از طرف معاونت پژوهش پی‌گیری و حمایت مالی می‌شوند.

 سرکار خانم حقانی گفت: یکی از وظایف طلاب، پژوهش های مطالبه‌گرایانه است و در ادامه افزود: اولویت پژوهشی طلاب جامعه الزهرا چهار رکن دارد؛ نیازهای جامعه، مطالبات نظام و رهبری، نیازهای بانوان و مطالبات و اولویت‌های پژوهشی جامعه الزهرا.

وی با تأکید بر اهمیت کرسی‌های آزاد اندیشی از طلاب خواست در ارائه موضوع و شرکت در کرسی‌های آزاد اندیشی حضور فعال داشته باشند و از این ظرفیت برای پاسخ به منویات رهبری و مطرح کردن دغدغه‌ها و ارائه نظریات خود استفاده کنند خانم حقانی در ادامه افزود: هر چیزی که به عنوان یک مسئله و یا دغدغه برای شما مطرح شده می‌توانید در قالب کرسی آزاد اندیشی مطرح کنید؛ این کرسی‌های گفتگو محور، در یک جمع طلبگی و در یک فضای باز برگزار می‌شود و طلاب حاضر، در بحث شرکت می‌کنند تا به یک جمع بندی برسند.

معاونت محترم پژوهش با توجه به برگزاری دومین همایش ملی کتاب سال بانوان، مهمترین رویداد علمی پیش رو، از طلاب خواست با حضور در پژوهشگاه و ارائه آثار علمی، هم به رشد علمی خود و هم به رشد علمی جامعه الزهرا سلام الله علیها کمک کنند و توصیه کرد به عنوان اولین گام برای آغاز کار پژوهشی در انجمن‌های علمی، پژوهشی عضو شوند.

با آرزوی موفقیت برای همه طلاب

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری:

نظرات

نظری هنوز ارسال نشده است

ارسال نظر